Kolme Kykladien arvostetuinta saarta yhdellä ja samalla matkalla. Santorinin ikoniset näkymät ja valkoiset kylät vaihtuvat Milosin dramaattiseen rannikkoon, ja matka päättyy Parokselle, jossa rannat, pienet kaupungit ja rauhallinen rytmi kehystävät kokonaisuuden. Matka sinulle, joka haluat kokea vaihtelua – mutta matkustaa miellyttävässä ja harkitussa tahdissa.
Matkaohjelma
- Lento Santorinille
- 3 yötä Santorinilla
- Lautta Milokselle
- 2 yötä Miloksella
- Lautta Parokselle
- 3 yötä Paroksella
- Paluulento Parokselta
Lennot ja hotellit sisältyvät matkaan. Lauttaliput saarten välillä varataan omatoimisesti.
Santorini – Näkymät, Valkoiset Kylät ja Dramaattiset Kalliot
Matka alkaa Santorinilta, jossa maisema luo tunnelman heti alusta alkaen. Valkoiset kylät tarrautuvat jyrkkiin kallioihin, ja näkymät Egeanmerelle ovat jatkuvasti läsnä.
Kolmen yön aikana ehdit tutustua sekä Oiaan että Firaan, kävellä kallioiden reunaa pitkin ja nauttia pitkistä illoista auringon laskiessa hitaasti mereen. Santorini on paikka, jossa elämys löytyy usein hiljaisuudesta – näkymistä, valosta ja päivän mittaan muuttuvasta tunnelmasta.
Milos – Luontoa, Rantoja ja Karua Rannikkokauneutta
Santorinilta matka jatkuu Milokselle, saarelle joka erottuu selvästi niin ilmeeltään kuin rytmiltään. Täällä luonto on pääosassa: vulkaaninen toiminta on muovannut rannikkoa, ja rannat vaihtelevat väriltään, muodoltaan ja luonteeltaan.
Kaksi yötä Miloksella antaa mahdollisuuden kokea saaren ainutlaatuiset ympäristöt – dramaattisista kalliomuodostelmista ja piilossa olevista poukamista pieniin kalastajakyliin ja rauhallisiin rantoihin. Milos sopii sinulle, joka haluat yhdistää uimisen ja retket sekä arvostat luonnonläheistä saarielämää.
Paros – Viehätystä, Rantoja ja Rauhallinen Tahti
Matka päättyy Parokselle, saarelle joka yhdistää Kykladien parhaat puolet. Täällä on sekä elämää että rauhaa, kauniita rantoja, valkoisia kyliä ja rentoa iltatunnelmaa.
Parikia ja Naoussa toimivat luontevina kohtaamispaikkoina ravintoloineen, pienine putiikkeineen ja satamakävelyihin kutsuvine ympäristöineen. Kolmen yön aikana ehdit todella rentoutua, nauttia rantapäivistä ja antaa matkan päättyä kevyesti, tasapainoisesti ja harkitusti.
Liikkuminen Saarien Välillä
Santorinin, Miloksen ja Paroksen välillä matkustetaan lautalla. Lauttaliput eivät sisälly matkaan ja ne varataan omatoimisesti, mikä antaa vapauden valita aikataulut oman matkarytmin mukaan.
Santorini → Milos
Lautat lähtevät Santorinin Athiniosin satamasta ja saapuvat Miloksen Adamaksen satamaan. Matka-aika on noin 2–3 tuntia lautasta riippuen.
Milos → Paros
Lautat lähtevät Miloksen Adamaksen satamasta ja saapuvat Paroksen Parikian satamaan. Matka-aika on noin 2–3 tuntia.
Sesongin aikana lauttoja kulkee säännöllisesti saarten välillä. Satamissa on saatavilla paikallisliikennettä ja takseja.
Käytännön Tietoa
Paras Matkustusaika
Toukokuu–lokakuu on paras aika matkustaa Santorinille, Milokselle ja Parokselle. Kevät ja alkukesä tarjoavat miellyttävät lämpötilat, vihreät maisemat ja rauhallisemman tunnelman. Keskikesällä nautitaan aidosta kreikkalaisesta kesästä auringon, uimisen ja vilkkaiden rantojen parissa. Loppukesä ja syyskuu ovat erityisen suosittuja lämpimän meren, leudomman ilmaston ja rennon tunnelman ansiosta.
Kuljetukset
Matkan alun ja lopun sujuvoittamiseksi voit helposti lisätä kuljetukset lentokentän ja hotellien välillä. Kuljetukset varataan varauksen yhteydessä ja tekevät matkasta entistä mukavamman – ilman huolta liikkumisesta saapuessa ja lähtiessä.
Pakettimatka ja linkitetty järjestely tarjoavat matkustajille erilaisia varausprosesseja, mutta tarjoavat saman suojan Pakettimatkalain mukaan, mikä takaa asiakkaan oikeudet ja mielenrauhan matkan aikana.